Gå till innehåll

SSF

Speedski

SM-pallen 2023 på Idre Fjäll. Foto: Mats Abrahamsson.

Svenska mästerskap i speedski arrangerades för första gången 1994. Sedan dess har ett antal svenska mästare korats genom åren.

Damer S1

Sammanställning över samtliga damåkare som tagit guld under ett SM i S1-klassen.

Flest individuella SM-guld

Skriv tabellbeskrivning här

segrar

åkare

Förening

7

Linda Baginski


6

Britta Backlund

Rättviks SLK

5

Sanna Tidstrand


3

Anna Morin


Svenska mästare – år för år

Skriv tabellbeskrivning här

Årtal

Åkare

förening

2023

Britta Backlund

Rättviks SLK

2022

Britta Backlund

Rättviks SLK

2021

Britta Backlund

Rättviks SLK

2020

Britta Backlund

Rättviks SLK

2019

Britta Backlund

Rättviks SLK

2018

Lisa Hovland Udén

Nolby Alpina

2017

Britta Backlund

Rättviks SLK

2016

Lisa Hovland Udén

Nolby Alpina

2015

Linda Baginski

Sollentuna SLK

2014

Linda Baginski

Sollentuna SLK

2013

Sanna Tidstrand

Sälens IF

2012

Sanna Tidstrand

Sälens IF

2011

Linda Baginski

Sollentuna SLK

2010

Linda Baginski

Sollentuna SLK

2009

Sanna Tidstrand

Sälens IF

2008

Emelie Wolff

Falköpings AIK

2007

Sanna Tidstrand

Sälens IF

2006

Linda Baginski, Emelie Wolff

Sollentuna SLK, Falköpings AIK

2005

Linda Baginski

Sollentuna SLK

2004

Sanna Tidstrand

Sälens IF

2003

Linda Baginski

Sollentuna SLK

2002



2001



2000



1999



1998

Ulrika Wilhelmsson


1997

Anna Jorma

Säfsens AK

1996

Anna Morin

Idre SK

1995

Anna Morin

Idre SK

1994

Anna Morin

Idre SK

Herrar S1

Sammanställning över samtliga herråkare som tagit SM-guld.

Flest individuella SM-guld

Skriv tabellbeskrivning här

segrar

åkare

Förening

5

Christian Jansson

Kils SLK

5

Tor Schultze

Åre SLK

3

Roger Wickman

Sudrets LASK

3

Bengt Jönsson

Dömle SK

Svenska mästare – år för år

Skriv tabellbeskrivning här

Årtal

Åkare

förening

2023

Olof Abrahamsson

Väst Alpin Göteborg SK

2022

Erik Backlund

Rättviks SLK

2021

Olof Abrahamsson

Väst Alpin Göteborg SK

2020

Jonathan Brunnberg

Idre speedskiförening

2019

Mats Abrahamsson

Väst Alpin Göteborg SK

2018

Sebastian Lindholm

Edsåsdalens SLK

2017

Christian Jansson

Kils SLK

2016

Mats Abrahamsson

Väst Alpin Göteborg SK

2015

Christian Jansson

Kils SLK

2014

Christian Jansson

Kils SLK

2013

Christian Jansson

Kils SLK

2012

Christian Jansson

Kils SLK

2011

Roger Wickman

Sudrets LASK

2010

Allan Grimm

Deje AK

2009

Daniel Persson

Sälens IF

2008

Kils SLK

Deje AK

2007

Roger Wickman

Sudrets LASK

2006

Magnus Jacobsson

Väst Alpin Göteborg SK

2005

Tor Schultze

Åre SLK

2004

Roger Wickman

Sudrets LASK

2003

Tor Schultze

Åre SLK

2002

Tor Schultze

Åre SLK

2001

Tor Schultze

Åre SLK

2000

Tor Schultze

Åre SLK

1999

  

1998

Bengt Jönsson

Dömle SK

1997

Johan Rousseau

Sälens Speedskiing Club

1996

Bengt Jönsson

Dömle SK

1995

Bengt Jönsson

Dömle SK

1994

Olle Larsson

Sälens IF

Senast uppdaterad
2024-01-30
Publicerad
2024-01-30
Skribent
Lotte Jernberg, SSF

Huvudsponsor