Gå till innehåll

SSF

En bild

Världscupen 22/23

Världscupsäsongen 2022/2023 blev en succé med hela 97 pallplatser. Flest någonsin i Svenska Skidförbundets historik, här följer en sammanställning med totalcuper och pallplatser (totalt och per datum).

Samtliga världscuptävlingar under säsongen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (länk till FIS kalender)

Totalcuper 2022/2023

Etta

  • Linn Sömskar, rullskidor totalcupen
  • Sandra Näslund, skicrosscupen
  • Maja Dahlqvist, längd sprintcupen
  • Britta Backlund, speedskicupen
  • Sverige, nationscupen skicross

Tvåa

  • David Mobärg, skicrosscupen
  • Walter Wallberg, parallellpuckelcupen
  • Sverige, nationscupen längdåkning
  • Sverige, nationscupen rullskidor
  • Sverige, nationscupen speedski

Trea

  • Walter Wallberg, totala puckelcupen
  • Jesper Tjäder, freeski slopestylecupen
  • Sverige, nationscupen slopestyle

Pallplatser 2022/2023, samtliga idrotter

Idrott

1:a

2:a

3:a

Totalt

Jmf 2021/2022

nationscupen

Alpint

1

2

5

8

(9)

10:a

Backhoppning



1

1

(0)

8:a

Freeski

11
2

(1)

3:a slopestyle, 7:a big air

Längdåkning

15

19

12

46

(27)

2:a

Puckel

1

3

4

8

(9)

6:a singel, 5:a parallell

Rulllskidor

6

2

4

12

(7)

2:a

Telemark




0

(1)

6:a

Skicross

9

1

2

12

(17)

1:a

Snowboard



2

2

(2)

21:a

Speedski

5

1
6

(8)

2:a

Totalt38293097

(81)


(inklusive stafetter och lagtävlingar)

Pallplatser, datumordning

Skriv tabellbeskrivning här

Nr

åkare

Plats


Idrott

läs mer

1

Linn Sömskar

3:a

24/6

Rullskidor 10 km F

Läs mer

2

Linn Sömskar

3:a

26/6

Rullskidor 24 km K mst

Läs mer

3

Linn Sömskar

1:a

19/8

Rullskidor Sprint F

Läs mer

4

Linn Sömskar

1:a

20/8

Rullskidor 16 km F mst

Läs mer

5

Linn Sömskar

1:a

21/8

Rullskidor 10 km K

Läs mer

6

J. Lindberg,
H. Ekenberg

3:a

26/8

Rullskidor stafett K


7

Jackline Lockner

1:a

27/8

Rullskidor sprint F

Läs mer

8

Jackline Lockner

2:a

28/8

Rullskidor 15 km F mst


9

Linn Sömskar

1:a

9/9

Rullskidor 5 km F

Läs mer

10

Linn Sömskar

1:a

10/9

Rullskidor 14 km K mst


11

Linn Sömskar

2:a

11/9

Rullskidor sprint F


12

Jackline Lockner

3:a

11/9

Rullskidor sprint F


13

Frida Westman

3:a

6/11

Backhoppning HS 134

Läs mer

14

Anna Swenn Larsson

2:a

19/11

Alpint, slalom

Läs mer

15

Emma Ribom

1:a

25/11

Längd, sprint K


16

Johanna Hagström

2:a

25/11

Längd, sprint K


17

Sara Hector

3:a

26/11

Alpint, storslalom

Läs mer

18

Ebba Andersson

1:a

26/11

Längd, 10 km K


19

Frida Karlsson

2:a

26/11

Längd, 10 km K


20

Anna Swenn Larsson

1:a

27/11

Alpint, slalom

Läs mer

21

Frida Karlsson

1:a

27/11

Längd, 20 km F, jaktstart


22

Ebba Andersson

2:a

27/11

Längd, 20 km F, jaktstart


23

Emma Ribom

1:a

3/12

Längd, sprint F


24

Maja Dahlqvist

2:a

3/12

Längd, sprint F


25

Frida Karlsson

1:a

4/12

Längd, 20 km K, mst


26

Ebba Andersson

3:a

4/12

Längd, 20 km K, mst


27

Sandra Näslund

1:a

8/12

Skicross

Läs mer

28

Sandra Näslund

1:a

9/12

Skicross

Läs mer

29

Calle Halfvarsson

3:a

9/12

Längd, sprint K


30

Walter Wallberg

3:a

10/12

Puckel, singel

Läs mer

31

Sara Hector

2:a

10/12

Alpint, storslalom


32

Frida Karlsson

3:a

10/12

Längd, 10 km K


33

Filip Gravenfors

2:a

11/12

Puckel, parallell

Läs mer

34

M. Dahlqvist,
W. Poromaa,

F. Karlsson,
C. Halfvarsson

3:a

11/12

Längd, sprintstafett mixat lag K/F


35

Sandra Näslund

1:a

12/12

Skicross

Läs mer

36

Erik Mobärg

3:a

12/12

Skicross

Läs mer

37

Walter Wallberg

3:a

17/12

Puckel, parallell

Läs mer

38

Johanna Hagström

3:a

17/12

Längd, sprint F


39

Sandra Näslund

1:a

21/12

Skicross

Läs mer

40

Sandra Näslund

1:a

22/12

Skicross

Läs mer

41

Maja Dahlqvist

2:a

31/12

Längd, sprint F (TdS)


42

Frida Karlsson

3:a

1/1

Längd, 10 km K, jaktstart (TdS)


43

Frida Karlsson

1:a

3/1

Längd, 10 km K (TdS)


44

Frida Karlsson

1:a

4/1

Längd, 20 km F, jaktstart (TdS)


45

Anna Swenn Larsson

3:a

4/1

Alpint, slalom


46

Calle Halfvarsson

2:a

6/1

Längd, sprint K (TdS)


47

Frida Karlsson

2:a

7/1

Längd, 15 km K


48

David Mobärg

1:a

21/1

Skicross

Läs mer

49

Erik Mobärg

3:a

21/1

Skicross

Läs mer

50

Sandra Näslund

1:a

21/1

Skicross

Läs mer

51

Jonna Sundling

1:a

21/1

Längd, sprint F


52

Maja Dahlqvist

2:a

21/1

Längd, sprint F


53

Emma Ribom

3:a

21/1

Längd, sprint F


54

Erik Mobärg

2:a

22/1

Skicross

Läs mer

55

Sandra Näslund

1:a

22/1

Skicross

Läs mer

56

Linn Svahn,
Maja Dahlqvist

1:a

22/1

Längd, sprintstafett F

Läs mer

57

Emma Ribom,
Jonna Sundling

2:a

22/1

Längd, sprintstafett F

Läs mer

58

Sven Thorgren

3:a

22/1

Snowboard, slopestyle

Läs mer

59

Sara Hector

3:a

25/1

Alpint, storslalom

Läs mer

60

Ebba Andersson

1:a

27/1

Längd, 10 km F


61

William Poromaa

3:a

27/1

Längd, 10 km F


62

Walter Wallberg

2:a

27/1

Puckel, singel

Läs mer

63

Emma Ribom

2:a

28/1

Längd, sprint K


64

Maja Dahlqvist

3:a

28/1

Längd, sprint K


65

Walter Wallberg

1:a

28/1

Puckel, parallell

Läs mer

66

Filip Gravenfors

3:a

28/1

Puckel, parallell

Läs mer

67

Britta Backlund

1:a

28/1

Speedski, S1

Läs mer

68

William Poromaa

3:a

29/1

Längd, 20 km K, mst


69

Ebba Andersson

1:a

29/1

Längd, 20 km K, mst


70

Britta Backlund

1:a

29/1

Speedski, S1

Läs mer

71

Jonna Sundling

1:a

3/2

Längd, sprint F


72

Maja Dahlqvist

2:a

3/2

Längd, sprint F


73

Ebba Andersson

1:a

4/2

Längd, 10 km F


74

Walter Wallberg

3:a

5/2

Puckel, parallell

Läs mer

75

E. Ribom,
E. Andersson,

M. Ilar,
J. Sundling

2:a

5/2

Stafett 4x7,5 K/F Mst


76

E. Rosjö,
C. Halfvarsson,

J. Häggström,
E. Anger

2:a

5/2

Stafett 4x7,5 K/F Mst


77

Sara Hector

3:a

10/3

Storslalom

Läs mer

78

Anna Swenn Larsson

3:a

11/3

Slalom

Läs mer

79

David Mobärg

1:a

12/3

Skicross

Läs mer

80

Jonna Sundling

2:a

14/3

Längd, sprint


81

Britta Backlund

1:a

17/3

Speedski S1

Läs mer

82

Walter Wallberg

2:a

18/3

Parallellpuckel

Läs mer

83

Jesper Tjäder

2:a

18/3

Freeski, slopestyle

Läs mer

84

Britta Backlund

1:a

18/3

Speedski

Läs mer

85

Jonna Sundling

2:a

18/3

Längd, sprint


86

Maja Dahlqvist

3:a

18/3

Längd, sprint


87

Calle Halfvarsson,
Moa Ilar,
Edvin Anger,
Jonna Sundling

1:a

19/3

Längd, mixad stafett 4x5 km

Läs mer

88

Jonna Sundling

2:a

21/3

Längd, sprint


89

Emma Ribom, Jonna Sundling

1:a

24/3

Längd, sprintstafett


90

Calle Halfvarsson

2:a

25/3

Längd, sprint


91

Jonna Sundling

2:a

25/3

Längd, sprint


92

Jesper Tjäder

1:a

25/3

Slopestyle

Läs mer

93

William Poromaa

3:a

26/3

Längd, 20 km K


94

Jonna Sundling

2:a

26/3

Längd, 20 km


95

Sven Thorgren

3:a

26/3

Slopestyle

Läs mer

96

Britta Backlund

2:a

28/3

Speedski S1

Läs mer

97

Britta Backlund

1:a

29/3

Speedski S1

Läs mer

Senast uppdaterad
2024-02-12
Publicerad
2023-11-22
Skribent
Lotte Jernberg, SSF

Huvudsponsor